همکاری FiveM و Rockstar و انقلاب در رول پلی

خبر داغ

امروز 20 مرداد خبرگزار کمپانی Rockstar با خبری تحت عنوان "Roleplay Community Update" از همکاری خودش با تیم CFX خبر داد.


او مطلب رو اینگونه شروع کرد که:

"امروز ما خوشحالیم که اعلام کنیم CFX.re تیمی که پشت بزرگترین جامعه رول پلی راک استار FiveM و RedM وجود دارد اکنون رسما بخشی از کمپانی Rockstar می باشد"

خبرگذار در ادامه میگه که Rockstar Games به مدت چند سال هست که با اشتیاق جامعه رول پلی FiveM رو دنبال میکنه و فکر میکنه یک راه جدیدی برای گسترش GTA V و Red Dead پیدا کرده که همون ساخت سرور اختصاصی رول پلی توسط دولوپر فایوام می باشد.

همچنین کمپانی Rockstar Games پشتیبانی خودش رو از FiveM و RedM  اعلام میکنه و برای شروع قصد داره که تجربه کاربری برنامه نویس ها و بازیکنان این پلتفرم هارو  ارتقا بده.

در آخر هم گفته به زودی  اطلاعات بیشتری رو از این همکاری ارائه میده که تمامی اخبار این ادغام بسیار مهم رو ما در اینجا برای شما پوشش خواهیم داد.تاثیر این خبر در آینده بازیکنان FiveM و RedM

مطمعن باشید تاثیر این خبر بسیار مثبت است و همه ما شاهد اتقاقات بی نظیری خواهیم بود. FiveM به صورت کلی دسترسی کامل به هسته بازی GTA V نداره و با استفاده از مهندسی معکوس تا امروز پلتفرم خودش رو گسترش داده، اما بعد از این خبر و عضویت رسمی اعضای CFX.re در Rockstar Games قطعا اونها میتونن به اجزای اصلی هسته بازی دسترسی داشته باشند و لذا باعث افزایش کیفیت و امکانات FiveM خواهد شد.

همچنین میتوان انتظار داشت که منوی سرور لیست فایوام و RedM در آپدیت های آینده به داخل خود بازی های  GTA V و Red dead redemption 2 انتقال پیدا کنه و سهولت برای دسترسی به سرورهای اختصاصی رول پلی و غیره رو فراهم کنه.


در شبکه های مجازی چه میگذرد

بعد از انتشار این خبر توسط CFX.re و راکستار گیم در فضاهای مجازی همانند توییتر و ردیت غوغا به پا شده و کاربران بسیار هیجان زده هستند که در آینده چه اتفاق هایی در ضمیه رول پلی راکستار خواهد افتاد. قابل توجه هست که در گذشته آوازه GTA 6 Role Play به گوش رسیده و شایعاتی از قبیل مجهز بودن NPC (ربات های بازی)  به هوش مصنوعی وجود داشته. با این حال CFX.re آب پاکی رو روی دست همه ریخت و توی اطلاعیه خودش اذعان داشته که در پروژه بازی GTA VI هیچ مسعولیت و سمتی ندارند و صرفا برای GTA 5 و RedDead 2 با راکستار همکاری خواهند داشت.

همچنین برنامه نویس ها و مپر های فایوام بسیار هیجان زده هستند برای ابزاری که ممکنه کمپانی راکستار گیمز برای توسعه اسکریپت ها و مٌدل های 3 بٌعدی در اختیار جامعه و کامونیتی FiveM بذاره و کار اونها رو راحت تر کنه که امکان اتفاق افتادن این حدس و گمان بسیار زیاده چون راکستار گیمز تو بیانیه خودش اعلام کرده جامعه خلاق فایوام بسیار براش پر اهمیته و قصد داره از اونها حمایت کنه.


آیا FiveM پولی میشود؟ فروشگاه فایوام چه میشود؟

علاوه بر هیجان و خوشحالی که بین کاربران شبکه های مجازی هست عده از کاربران از این اتفاق خوشحال نیستند و فکر میکنند با سابقه ای که کمپانی Rockstar Games داشته احتمال پولی شدن فایوام و پرداخت اجباری برای خریدن لانچر فایوام و رٍد ام  برای ورود به سرور های اختصاصی رول پلی خواهد بود. راکستار گیمز همواره روی قیمت محصولات خودش حساس بوده و هرگز اونها رو ارزون و رایگان ارائه نمیده; اتفاقا اخیرا حاشیه ای در این زمینه بعد از خبر اومدن Red Dead و Undead Nightmare برای Nintendo Switch و Playstation 4 پیش اومد که کاربران از قیمیت این 2 بازی قدیمی که در سال 2010 ساخته شده اند گلایه داشتند. هرچند که راکستار گیمز از خودش دفاع کرد و گفت وقت و هزینه ای که ما برای این کار میگذاریم انگار برای یه بازی جدید گزاشتیم و قیمت این محصولات به خاطر قدیمی بودنشون پایین نخواهد آمد.

تا کنون فایوام برای استفاده فقط نیاز به لایسنس اورجینال GTA V داشته و هزینه اضافی برای بازی کردن از کاربران دریافت نکرده، و انتظار میرود که همین روند ادامه پیدا کند و افرادی که لایسنس جی تی ای رو دارند بتوانند از فایوام هم استفاده کنند!

همچنین قابل ذکر است فایوام از سازنده های سرور هزینه ماهانه برای افزایش ظرفیت سرور از 32 اسلات به 2048 اسلات و امکانات اضافی دیگر دریافت میکند; مشخص نیست بعد از این همکاری نحوه پرداخت این هزینه چگونه خواهد بود و یا حتی امکان رایگان شدن این امکانات برای همگان هست!آیا برای بازیکن های ایرانی مشکلی پیش نمیاد؟

طبق سیاستی که FiveM و Rockstar Games تا کنون پیش گرفته اند هیچگونه مشکلی با بازیکنان ایرانی برای ورود به بازی نداشته اند.
زین پس هم به نظر نمیرسد که مشکلی برای استفاده از این پلتفرم در ایران وجود داشته باشد، مگر اینکه قوانین جدیدی برای این موضوع وضع شود; که در هرصورت راه های بسیاری برای دور زدن این تحریم نا عادلانه وجود خواهد داشت.